Czy zorganizować w firmie imprezę integracyjną?

8 styczeń 2014
8 stycznia 2014, Komentarze: 0

Impreza integracyjna na Gdańskiej StarówceCzy zorganizować w firmie imprezę integracyjną?

Na rynku imprez integracyjnych działamy ponad 14 lat. To szmat czasu, przez pryzmat którego widzimy ogromne zmiany jakie zaszły na rynku po stronie klientów. Wielu organizatorów z branży imprez integracyjnych dla firm chwali się rozwojem swojego zaplecza sprzętowego, pomija jednak fakt zmian podejścia do wyjazdów firmowych samych zainteresowanych.

Czternaście lat temu, gdy założyliśmy Vision & Team, imprezy firmowe były czymś nowym. Dzisiaj temat jest znakomicie znany i ze świecą szukać osoby, która nie była na imprezie organizowanej przez firmę, w której pracuje.

Tempo i warunki pracy oraz kryzys na rynku polskim i europejskim również nie pozostają obojętne, przy podejmowaniu decyzji o ewentualnej organizacji imprezy integracyjnej dla pracowników. Kryzys spowodował obcięcie budżetów, co jest oczywistym zabiegiem ekonomicznym, który ma na celu ratować wyniki przedsiębiorstwa. Zupełnie inną kwestią jest tempo i jakość pracy. Przez 14 lat mieliśmy już okazję obserwować wzrosty i spadki budżetów na imprezy integracyjne. Ostatnio jednak coraz większą przeszkodą, z którą się mierzymy to nastawienie samych pracowników do planowanego wyjazdu, powodowane tempem i warunkami pracy.

Okazuje się bowiem, że narastające stresy, coraz większy zakres obowiązków, szybkość pracy, wzrastające wymagania, zamrożone pensje oraz niepewność zatrudnienia powodują, iż pracownicy chętnie uciekają z pracy do domu i do minimum ograniczają kontakty ze współpracownikami poza terenem firmy.

Takie nastawienie często widoczne jest w treści komentarzy pod artykułami, które dotyczą tematyki firmowych imprez integracyjnych, czy szkoleń z zakresu budowy zespołu.

 I tu dochodzimy do tematu niniejszego wpisu. Czy zorganizować w firmie imprezę integracyjną?

 Odpowiedź w naszym przypadku jest oczywista – TAK. Impreza integracyjna jest bowiem panaceum na wyżej opisane problemy między pracownikami. Jak każde lekarstwo z początku może być niesmaczna i cierpka, ale gdy przyjdzie do oceniania efektów jej działania, może okazać się zbawienna.

 Jest jednak bardzo istotnym, aby jasno zdiagnozować i określić powody dla których organizuje się wyjazd integracyjny. Czynnie uczestniczyć w nim powinny osoby zarządzające firmą. Często bowiem popełniany jest kardynalny błąd, gdy na imprezę firmową jedzie zespół bez menadżerów, którzy chcą aby sprawa sama się wyjaśniła, a problemy naprawiły zapominając, iż ryba psuje się od głowy.

Comments are closed.